Cele mai importante funcții de partid și de stat în România comunistă au fost ocupate de următorii demnitari:



Secretari generali ai Partidului Comunist Român (PCR)
* în perioada februarie 1948 – iulie 1965 s-a numit Partidul Muncitoresc Român (PMR)
* în perioada 20 aprilie 1954 – iulie 1965 secretarii generali ai PMR s-au denumit primi-secretari
PERIOADANUMEFOTO
oct. 1945 - 20 apr. 1954 Gheorghe Gheorghiu-Dej
(n. 1901 - d. 1965)
20 apr. 1954 - 30 sep. 1955Gheorghe Apostol
(n. 1913 – d. 2010)
30 sep. 1955 - 19 mar. 1965Gheorghe Gheorghiu-Dej
(n. 1901 - d. 1965)
22 mar. 1965 - 22 dec. 1989Nicolae Ceauşescu
(n. 1918 - d. 1989)



Şefi de stat
PERIOADANUMEFOTO
30 dec. 1947 - 13 apr. 1948Constantin I. Parhon (n. 1874 - d. 1969)
(preşedinte al Prezidiului Republicii Populare Române)
13 apr. 1948 - 2 iun. 1952Constantin I. Parhon (n. 1874 - d. 1969)
(preşedinte al Prezidiului Marii Adunări Naţionale)
3 iun. 1952 - 7 ian. 1958Petru Groza (n. 1884 - d. 1958)
(preşedinte al Prezidiului Marii Adunări Naţionale)
7 ian. 1958 - 11 ian. 1958Mihail Sadoveanu (n. 1880 - d. 1961)
(preşedinte al Prezidiului Marii Adunări Naţionale)
11 ian. 1958 - 21 mar. 1961Ion Gheorghe Maurer (n. 1902 - d. 2000)
(preşedinte al Prezidiului Marii Adunări Naţionale)
21 mar. 1961 - 19 mar. 1965Gheorghe Gheorghiu-Dej (n. 1901 - d. 1965)
(preşedinte al Consiliului de Stat)
19 mar. 1965 - 24 mar. 1965Ion Gheorghe Maurer (n. 1902 - d. 2000)
(preşedinte al Consiliului de Stat)
24 mar. 1965 - 9 dec. 1967Chivu Stoica (n. 1908 - d. 1975)
(preşedinte al Consiliului de Stat)
9 dec. 1967 - 28 dec. 1989Nicolae Ceauşescu (n. 1918 - m. 1989)
(preşedinte al Consiliului de Stat: 9 dec. 1967 – 22 dec. 1989)
(preşedinte al României: 29 apr. 1974 – 25 dec. 1989)



Primi-miniştri
* denumirea oficială a funcţiei de prim-ministru a fost Preşedinte al Consiliului de Miniştri
PERIOADANUMEFOTO
1 ian. 1948 - 2 iun. 1952Petru Groza (n. 1884 - d. 1958)
(în funcţie de la 6 martie 1945)
2 iun. 1952 - 2 oct. 1955Gheorghe Gheorghiu-Dej (n. 1901 - d. 1965)
2 oct. 1955 - 21 mar. 1961Chivu Stoica (n. 1908 - d. 1975)
21 mar. 1961 - 29 mar. 1974Ion Gheorghe Maurer (n. 1902 - d. 2000)
29 mar. 1974 - 29 mar. 1979Manea Mănescu (n. 1916 - d. 2009)
29 mar. 1979 - 21 mai 1982Ilie Verdeţ (n. 1925 - d. 2001)
21 mai 1982 - 22 dec. 1989Constantin Dăscălescu (n. 1923 - d. 2003)


© Ilarion Țiu. Acest text este protejat de Legea nr. 8/1996 privind dreptul de autor. Reproducerea integrală sau parțială fără menționarea sursei este interzisă. Autorul nu își asumă nici o răspundere legală sau publică în cazul în care textele sale sunt preluate ori utilizate în scopul unor interpretări care încalcă legislația în vigoare, diversitatea sau democrația.